Hollywoodské cukroví Bídníci

3. 01. 2013 1:07:00
Těžko najdete na světě muzikál, který miluje kdekdo. Bídníci mají 60 miliónů nadšených příznivců po celé planetě, k nimž patří i nesmrtelná Cher, která prohlásila, že hudbu z tohoto muzikálu chce na svůj funus.
Les Misérables / Bídníci, Anne HathawayLes Misérables / Bídníci, Anne HathawayBonton Film

Týden po londýnské premiéře, o vánocích, vstoupili muzikáloví Bídníci na stříbrné plátno v Americe a poměrně brzo, už 2. ledna, zamávali trikolorou revoluce také v Praze. Důvěrně známý příběh známe z čítanek a ti pilnější i z povinné literatury, ostatní snad viděli některou z desítek filmových zpracování nebo televizních seriálů. Historický román Viktora Huga o tíze svědomí, nespravedlnosti, čisté lásce, pokoře a touze dodnes promlouvá nadčasovými tématy a je hitem, který plní sály od australské Sydney po newyorskou Broadway. Právě tam jsem viděl slavnou muzikálovou verzi, znám i dvě londýnská nastudování a ve stoje jsem tleskal českým představitelům v divadle Na Vinohradech a GoJa Music Hall. Ano, přiznávám bez průtahů, že stejně jako Cher nedám na Bídníky dopustit.

Podívaná od režiséra trháku Králova řeč

Přesto jsem na premiéru šel s nejednoznačným očekáváním: čím ještě můžou Bídníci překvapit? Hudba, texty, příběh jsou dané, jde tedy o atraktivnost zpracování a pak, což je u muzikálu podstatné, o pěvecké provedení. V tom je u filmové verze, která je nominována na 4 Zlaté glóby, největší úskalí. Všichni představitelé, bez debat, zpívají skvěle. Jedná se ovšem o herecké zpívání a jakkoli je špičkové, v různých okamžicích nezní tak, jak rezonuje na jevištích muzikálových scén. Filmová verze se natáčela se živým zpěvem, herci byli snímáni kontaktním mikrofonem přímo na place a jejich výrazu to velmi prospělo. Přestože tu a tam nedosahují vokálních kvalit profesionálních muzikálových interpretů, jsou autentičtí a když po deseti patnácti minutách filmu přistoupíte na jejich formu zpěvu, už vás od plátna nic neodtrhne. Režisér Tom Hooper totiž Bídníky natočil velkolepě.

Jak chutná pomsta Russella Crowea

Už úvodní scéna, kdy žalářníci táhnou v rozbouřeném oceánu majestátní koráb, žasnete nad rozmáchlostí produkce, vstup Bídníků do světel ramp je impozantní jako příjezd Kleopatry do Říma. Každá postava, každý detail kostýmu a dekorace je propracován jako krajky Blanky Matragi, kamera vás vtáhne z mnoha perspektiv do bulvárů Paříže, do proudů řeky Seiny i do bahnité temnoty podzemí prostopášného přístavu. Jste součástí příběhu, v němž dobro vždycky nevítězí a kde se umírá pro lásku a vznosné ideály. V době, kdy čest ještě nebyla absurdní cnost a kde rukou daný slib nebral vítr z plachetnic. Bídníci Toma Hoopera jsou filmařský epos, spektákl staré dobré školy.

Zážitek umocňuje herecké obsazení, v němž vyniká Hugh Jackman jako Jean Valjean. Přestože je pro roli galejníka a později zámožného rychtáře relativně mladý, lze mu postavu uvěřit. Zpívá opatrně, ale jistě, dobře intonuje a nechybí mu tempo, které jeho projevu dává dynamičnost. Oscarový Russell Crowe jako komisař Javert pro mě, bohužel, ve zpěvu (hlavně ve skladbě „Stars“) postrádal dramatičnost, vášeň s jakou ho žene nenávist. Ale nepil jsem s Russellem kafe, abych věděl, že odosobněný lampasák znamenal jeho pojetí role, takže těžko soudit, proč při balancování nad hladinou divoké řeky neukázal více emocí. Zato půvabná Anne Hathaway vás dojme k slzám. Na její song „I Dreamed A Dream“ (Knížka snů) obecenstvo čekalo a dočkalo se vodopádu křehkosti, soucitu a objetí. Nelehkou píseň, kterou zpívala mimo jiné Aretha Franklin při inauguraci Billa Clintona, zvládla s lehkostí, vroucí naléhavostí a vzrušením. Byla přesvědčivá. Stejně jako láskyplná dvojice Mariuse a Cossety, které představují Eddie Redmayne a Amanda Seyfried. Pravdivá je i Samantha Barks jako roztoužená Eponine. Překvapením pak jsou zemitá Helena Bonham Carter a mazaně obhroublý Sacha Baron Cohen v komických úlohách hospodských šizunků, kteří využili malé plochy k zapamatovatelnému zážitku.

Cukroví, se kterým nelze přestat

Bídníci jsou zkrátka podívanou, kterou je dobré vidět. Pro nepřekonatelnou hudbu v hutných aranžích, pro příběh, který je vyprávěn jemným jazykem, přestože často nedosahuje básnického kouzla textů Zdeňka Borovce, jež opatřil slovy jevištní nastudování v Česku. Málo platné, Bídníci jsou doják, který nemohl mít premiéru jindy, než o svátcích. Je jímavý jako návrat milované osoby a chutná jako cukroví, které je sice přeslazené, ale nikdy se vám nepřejí.

Les Misérables / Bídníci - česká premiéra 2.1.2013, kino Lucerna, filmová adaptace stejnojmenného muzikálu, hudba: Claude - Michel Schönberg, libreto: Alain Boublil

Autor: Janis Sidovský | čtvrtek 3.1.2013 1:07 | karma článku: 15.52 | přečteno: 1192x

Další články blogera

Janis Sidovský

Strach z gayů chce změnit ústavu

Poslanci chtějí měnit ústavu a zabránit gayům, aby mohli pobírat vdovský důchod nebo mít společné jmění. Navrhují, aby manželství bylo ústavně jen pro muže a ženu, čímž zablokují nároky stejnopohlavních partnerů.

18.6.2018 v 13:45 | Karma článku: 39.04 | Přečteno: 5609 | Diskuse

Janis Sidovský

Manipulace s hlasy do Slavíka byla vždycky

Skupině Ortel nemohl Slavík více pomoci, když neuznal všechny hlasy, které kapele zaslali fanoušci. Pokud bylo záměrem utlumit xenofobní hlas, zazní ještě mohutněji.

26.11.2017 v 16:41 | Karma článku: 37.41 | Přečteno: 4021 |

Janis Sidovský

Marné čekání na chlapskou slušnost

Čekal jsem, že se pan poslanec zachová jako slušný chlap. A postaví se čelem k výrokům svého tajemníka. Místo toho jsem se dočkal naprosté ignorace.

22.11.2017 v 18:52 | Karma článku: 32.72 | Přečteno: 4584 | Diskuse

Janis Sidovský

Otevřený dopis k posílání gayů do plynu

Gayové by podle tajemníka poslance Holíka (SPD) měli jít do plynu. Ne, není mi to jedno, a proto píšu otevřený dopis.

11.11.2017 v 19:08 | Karma článku: 40.43 | Přečteno: 6207 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Ladislav Kolačkovský

Z podzimní Vídně - Německý řád s novým Velmistrem

Ke konci roku 2018 proběhla událost, která má význam nejen pro život uvnitř Řádu bratří německého domu Panny Marie v Jeruzalémě, ale i dosah celospolečenský, protože Německý řád má již po staletí pevné místo v kultuře naší země.

16.12.2018 v 0:01 | Karma článku: 14.42 | Přečteno: 320 | Diskuse

Karel Sýkora

The Cure – Lullaby

The Cure je anglická alternativní rocková hudební skupina založená v roce 1976 zpěvákem a kytaristou Robertem Smithem v Crawley, Západním Sussexu. Během své existence zaznamenala kapela mnoho změn v sestavě.

15.12.2018 v 17:56 | Karma článku: 5.43 | Přečteno: 100 |

Pavel Kalabis

Statky jsou různé. Některé z nich jsou kulturní

Aktuální čas sám o sobě je výzvou ke vzájemné toleranci. Obracím se na čtenáře s důvěrou v to, že následující do tolerantního rámce patří. A případné zamyšlení o věcech obecnějších také. Uvedené není nové, ale ani nevýznamné.

15.12.2018 v 12:46 | Karma článku: 7.56 | Přečteno: 164 | Diskuse

Peter Krivda Soliwarski

Vodný mlyn Kolárovo

...predo mnou sa na hladine pohojdával starý vodný mlyn. Jeho silueta sa odrážala na hladine. Odrážali sa tam aj brehy Malého Dunaja a tak ako sa tá hladina vlnila, chveli sa aj obrazy krajiny na nej a plávali niekam do diaľav...

14.12.2018 v 13:27 | Karma článku: 10.05 | Přečteno: 175 | Diskuse

Karel Sýkora

Role písma jako prostředek pro působení mentálních a sociokulturních změn

Písmo se používá na vizuální zápis jazyka standardizovanými symboly. Nejstarší typy písma jsou piktogramy nebo ideogramy. Většina písem může být rozdělena do 3 kategorií: logografické (slovní), sylabické (slabičné) a alfabetické.

14.12.2018 v 8:20 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 70 |
Počet článků 48 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 6138

Producent, manažer, marketingový konzultant v oborech showbyznys a média. Mediálně zastupuje Český národní symfonický orchestr a festival Prague Proms, podílí se na publicitě muzikálů a momentálně produkuje představení Noci na Karlštejně na hradě Karlštejn.

sidovsky.cz

Najdete na iDNES.cz